TOP 10 najgroźniejszych sztuk walki

Czy wiesz, że coraz więcej Polaków rozpoczyna treningi sztuk walki? Dzisiaj postanowiliśmy przygotować zestawienie 10-ciu najgroźniejszych i niebezpiecznych sztuk walki. Kolejność nie jest przypadkowa!

 1. Krav Maga
  Krav Maga to sztuka walki, której autorami są siły zbrojne Izraela. Sztuka walki oparta jest na tym, aby możliwie szybko zaniechać ataku drugiej osoby. Dopuszcza się również uśmiercenie naszego oponenta. Walcząc, praktycznie nie zwracamy uwagi na to, czy coś może się stać naszemu przeciwnikowi. Liczy się tylko i wyłącznie nasze ciało. Niestety, w Polsce poziom instruktażu Krav Magi stoi na bardzo niskim poziomie.
 2. LINE
  Sztuka walki wykorzystywana przez amerykańskich żołnierzy od lat 90-tych. Niezwykle krwawa, skuteczna, lecz mało efektowna. Ze względu na fakt, iż jej celem była śmierć przeciwnika – zrezygnowano z LINE, gdyż nie znajdowała zastosowania w misjach pokojowych.
 3. Rough and Tumble
  Jedna z najbardziej brutalnych sztuk walki, której celem było jak największe okaleczenie przeciwnika. Co przez to rozumiemy? Między innymi ucięcie/odgryzienie języka, czy też wydłubywanie oczu. Popularna w czasach walki o niepodległość. Rough and Tumble wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.
 4. Ninjutsu
  Hinin – czyli „nie-ludzie” to jedyne osoby, które mogły praktykować Ninjutsu. Ta wywodząca się z feudalnej Japonii sztuka walki polegała na szpiegostwu i mordowaniu konkretnych jednostek. Technika opierała się na ogromnej brutalności. W przeciwieństwie do innych, popularnych japońskich sztuk walki – była mało efektowna.
 5. Vale Tudo
  Vale Tudo, a właściwie to „można wszystko”. To do dziś praktykowana sztuka walki, która popularna jest głównie w Ameryce Południowej. To mieszanka różnych sztuk walki, która cechuje się tym, iż liczba zasad jest naprawdę niewielka. To sport, który główny nacisk kładzie na efektywność, a nie efektowność.
 6. Bacom/Vacon
  Bacom czyli sztuka walki, której celem jest… podstęp i zwycięstwo. Sama walka nie ma zbyt wielu zasad, liczy się jednak bystrość, kreatywność i cwaniactwo. Bacom dopuszcza korzystanie z broni, dlatego też ta peruwiańska sztuka walki bardzo często ma tragiczny finał.
 7. Tajski Boks
  Popularne Muay Thai tylko z pozoru jest sztuką walki, która obarczona jest wieloma zasadami. Pierwotnie Tajski Boks dopuszczał wszystkie ciosy nogami, łokciami i pięściami. Na przestrzeni lat pojawiało się jednak coraz więcej restrykcji, co było wywoływane bardzo dużą urazowością.
 8. Systema
  Systema to sztuka walki, która zastosowanie znalazła w rosyjskich służbach specjalnych. Niezwykle niebezpieczna i groźna, bazująca na zasadach Krav Magi, tj. jak największa krzywda w jak najmniejszym czasie. Według wielu – Systema nadal znajduje zastosowanie w rosyjskiej armii.
 9. Jiu Jitsu
  Jiu Jitsu nie jest szczególnie brutalne, ale za to… niezwykle skuteczne. Osoby korzystające z technik Jiu Jitsu na ulicy nie rzadko doprowadzały do zgonu. W zasadzie, trudno się temu dziwić – ta technika bazuje na walce w parterze i dynamice. Jiu Jitsu określana jest mianem nie tylko skutecznej, ale także niezwykle trudnej (w nauce) sztuki walki.
 10. Eskrima
  Dzisiaj Eskrima ma łatkę jednej z najniebezpieczniejszych sztuk walk. Co ciekawe, ta wywodząca się z Filipin technika została całkowicie zakazana przez kolonistów z Hiszpanii. Mimo upływu wielu lat, historyczna Eskrima nadal jest praktykowana (głównie na Filipinach). Jednakże dzisiaj – jej forma jest znacznie łagodniejsza.

A Twoim zdaniem – która sztuka walki jest najgroźniejsza? Czy znajduje się na powyższej liście? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tym artykułem.

Dodaj komentarz